ARAMA
ARA
HIZLI MENÜ
Akyazı'da Yaylalar Akyazı'da Yaylalar
Akyazı Yaylaları Hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

KEREMALİ YAYLASI

Akyazı’nın En yüksek tepesi olan 1541 Rakımlı keremali zirvesidir. Zirve ismini dağın zirvesinde bulunan keremali türbesinden almaktadır. Keremali zirvesindeki türbe ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılmaktadır: Anadolu'nun İslamlaşmasında büyük yararlılıklar gösteren yedi kardeş evliyadan dördü ölünce geriye kalan Kerem, Ali ve Hasan bir kayıkla bugünkü Keremali tepesinin eteğine gelirler. Kerem ile Ali’nin kayıktan inmelerine rağmen, Hasan inmez. Diğerleri arkasından; “Dur Hasan” diye bağırırlar, ancak Hasan durmaz ve suda kaybolup gider. O günden sonra buraya “Durhasan” denilir. Sonrasında Kerem ile Ali ise savaşa savaşa yaralı bir halde tepeye kadar tırmanırlar ve tepede şehit olurlar. Onun için tepeye “Keremali Tepesi” denir. Bugün, çıktıkları yerlerdeki kan ve ayak izleri ile oturup ağladıkları yerler hâlâ bellidir. Halkın anlattığına göre savaşlarda Keremali’nin türbesinde top patlıyormuş. Nitekim Kıbrıs Savaşında da bunu görenler olmuştur.

Birçok ziyaretçinin uğrak noktası olan Keremali Tepesi bir nevi seyir terası gibidir. Zirveden Sakarya’nın hemen hemen birçok ilçesi görülmektedir. Zirveden Batı tarafına baktığımızda Akyazı, Karapürçek, Sakarya(merkez ilçeler) Sapanca gölü ve Kartepe çok rahat bir şekilde görülmekte, doğu tarafına baktığımızda Hendek ve Düzce görülmektedir. Yeşilin her tonun bulunduğu zirve yolunda,  doğa yürüyüşleri, bisiklet, motorcross, off-road gibi doğa sporları yapılmakta olup zirve boyunca bulunan yaylalarda kamp yapma imkânı bulunmaktadır. Zirveye toplu ulaşım aracı bulunmamaktadır. Zirveye Akyazı-Güzlek Mahallesi yolundan kolay ulaşım bulunmaktadır.

 Koordinatları : 40.646134,  30.746849

ACELLE YAYLASI 

Akyazı İlçesinin 35-40 km. güneyinde 1200 metre rakımında yer almaktadır. Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca orman içlerinde orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçlarda mevcuttur. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur.

Yaylanın tam ortasından Enişte Deresi geçmektedir. Bu dere üzerinde Orman yangınlarına müdahale amaçlı gölet bulunmaktadır. Derede sazan türü pullu balıklar, kurbağa ve su kertenkeleleri mevcuttur.

Yaylada her yıl temmuz ayının son haftası, genellikle 25-26-27 Temmuz tarihlerinde şenlikler düzenlenir. Dışardan gelenlerin için kamp yapma olanağı bulunmaktadır, sürekli ikamet edenlerin ahşap evleri mevcuttur. Bunun dışında şenlik boyunca 200-250 civarında çadır kurulmaktadır.

Acelle Yaylası'na ulaşım stabilize yoldan her tür kara taşıtı ile yapılabilmektedir.

Yaylaya üç değişik güzergâhtan ulaşılabilmektedir. Birinci yol Beldibi-Boztepe-Çatalkaya üzerinden gider. İkinci yol Taşburun-Ballıkaya-Taşyatak - Hasyatak köyleri üzerinden çalışır. Üçüncü yol ise Taşburun - Ballıkaya -Taşyatak - Yanık yaylası güzergâhıdır. Bu yolların üçünün de az bir kısmı asfalttır. İlçe merkezinden yaylaya ulaşma süresi yaklaşık olarak 60 dakikadır.

Koordinatları : 40.517564, 30.624995

 

SULTANPINAR YAYLASI

Adapazarı Akyazı üzerinden ulaştığımız bir yayladır. Yayla sakinlerini Karadeniz' den göçen insanlar oluşturmaktadır. 1200 metre yükseklikte bulunmaktadır. Çevresinde de bolca bulunan yaylalarla birlikte bir plato görünümü bulunmaktadır. Yaylanın alt sınırlarında karışık orman üst sınırlarda ise Köknar ormanı bulunmaktadır. Sultanpınar Yaylası orman ile çevrili geniş ve düzlük bir alana kurulmuş olup oldukça yeşil, huzur verici bir ortam sunmaktadır.

19. yüzyıl ortalarında bir Osmanlı padişahı tarafından, donanmanın kayın kerestesi ihtiyacını karşılayabilmek için kurdurduğu bir yerleşimdir. Yaylaya çıkarken geçmişin görkemli ormanından arta kalan ulu kayın ve gürgen ağaçları göze çarpar. Yaylada Olukbaşı Et-Mangal Tesisleri ve Sultanpınar Yayla Pansiyon faaliyet göstermekte olup, yayla evleri mevcuttur.  Yayladaki yürüyüş uzun olmasına rağmen herkesin katılabileceği bir trekking parkuru mevcuttur. Yaylalar arasındaki yürüyüş ortalama 4 saat civarında sürmektedir.

Yaz aylarında Akyazı’dan gün içerisinde kalkan Boztepe Mahallesi araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır. Dokurcun yolu üzerinde olup Akyazı’ya 45 km. mesafededir. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi Köyü karşısından sağa dönerek Boztepe Köyü yoluna ulaşılır. Boztepe üzerinden Güzlek Yaylası, Sultanpınarı Yaylası, Yörükyeri Yaylası, Çiçekli Yaylası ve Acelle Yaylası’na, Acelle üzerinden de Yanık Yaylası’na gidilir. Şerefiye ve Beldibi köyleri arası 1 km. mesafededir. Beldibi-Sultanpınar Yaylası arası ise 16 km.dir.

Koordinatları:  40.506801, 30.668064

DAVLUMBAZ YAYLASI

Davlumbaz Yaylası, Sülüklü Göl'ün batısında yer alır. Bütün dikkatler Sülüklü Göl'e çevrilmesine rağmen yayla Sakarya'nın en güzel yerlerinden biridir. Yöre halkı tarafından Davlumbaz olarak isimlendirilen bu eşsiz güzellikteki yayla, literatürde “Zirve” anlamına gelen ve Gürcüce olduğu sanılan Davlumbaz olarak bilinmektedir. Akyazı'ya bağlı Dokurcundan 10 km. Uzaklıkta, yaklaşık 1300 metre yükseklikteki yaylada alabildiğine geniş piknik alanları bulunmaktadır. Sülüklü Göl'ün büyüleyici güzelliği kuşbakışı olarak en iyi buradan görülür. Çoğunluğu kayın, çam, köknar ve meşe ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla çevrilidir. Yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi ya da video kamera bulundurun. Aksi takdirde, eşsiz güzelliği görmek için tekrar gelmeniz gerekebilir.

Düz, hafif ve dikey eğilimli yeşil alanların bulunduğu, piknik yapmakla birlikte doğa yürüyüşü (trekking) için eşsiz bir yerdir. Gün boyu yürüyüş yapılsa bile yorgunluk hissetmezsiniz. Yaylanın en önemli özelliği çeşitli yerlerinde içme suyu olarak kullanılan çeşmelerin bulunmasıdır. Yaylaya gelir gelmez, bol oksijenin yanında kekik kokularını da hissedersiniz. Çünkü her tarafı kekikle doludur. Kekik toplamayı da ihmal etmeyin. Buraya gelirken mutlaka spor giyinmelisiniz. Ayrıca hava şartları ne olursa olsun, yanınıza kalın giysi almayı unutmayınız. Yaylada, yayla evleri bulunmaktadır. Sütçülük ve besicilik için hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yolu stabilize olmakla birlikte oldukça güzeldir. Her türlü vasıta ile rahatlıkla çıkılabilir. Yaylada, her yıl Temmuz ayının ilk Pazar günü şenlikler yapılmaktadır. Yöresel halk oyunlarının ve yöresel sanatçıların müzik ziyafeti verdiği şenlikte yöresel yemeklerin eşsiz lezzetini de tadabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Haydarlara 10 dakika, Dokurcuna 30 dakikalık mesafede olan yaylaya Dokurcundan güney istikametinde gidilerek Haydarlar Köyü üzerinden de ulaşılabilir. Şehir Merkezine uzaklığı 70 km’dir.

Koordinatları :  40.506801, 30.668064


 

ÇİĞDEM YAYLASI

Yapısıyla ilgi çeken evlerin bulunduğu yaylanın; “topukotu” olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile planlı bir çevrede oldukça hoş bir manzarası vardır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikte yaylada yetişen sebze, meyveler ve hayvancılık tanıtılmakta, çeşitli eğlenceler yer almaktadır. Turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylasından biri olarak seçilmiştir.

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Akyazı ve Hendek ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Dokurcun ve Çiğdem Yaylası arası 18 km.dir.

Koordinatları :  40.648941, 30.852509


 

SULUCUOVA YAYLASI

Akyazı’nın 1000 mt. Yüksekliğindeki ender güzellikteki yaylalarımızdan bir tanesi olup, doğal bitki örtüsüne sahiptir. Yaylada yerli halkın yaz-kış oturduğu yayla evleri de mevcuttur. Şehir Merkezine uzaklığı 50 Km. olup, Beldibine 22 km. mesafededir.

Koordinatları :  40.503640, 30.729958

KÜÇÜK ve BÜYÜK KARAPINAR YAYLALARI

Doğal güzelliği ve el değmemiş yapısıyla Akyazı’nın nadide yaylarından olan Karapınar yayları küçük ve büyük Karapınar adıyla iki yayladan oluşmaktadır. Güvençler ve Yörükyeri mahalleleri üzerinden ulaşım sağlanmaktadır.

Büyük Karapınar      40.494060, 30.745279

Küçük Karapınar      40.510146, 30.767268


 

ÇİÇEKLİ YAYLASI

Dokurcun yolu üzerinde bulunan 1200 metre rakımlı Çiçekli Yaylası, Denderiz’den 30 dakika mesafededir. Sultanpınarı Yaylası’ndan doğu istikametine ilerleyip, Yörükyeri Yaylası üzerinden de ulaşılabilir. Yaylada yayla evleri mevcuttur.

Kooridnatlar  : 40°30'24.3"N 30°48'07.3"E

 

TURNALIK YAYLASI
Muhteşem Doğal Güzelliklere Sahiptir. Çiğdem Yaylası İle Birleşir. Harika Bir Manzaraya Sahiptir. Dokurcun’a 40 dakikalık mesafededir.

GÜZLEK YAYLASI

Her yıl mayıs ayında çevre köylerden yaylaya gelen yaylaklar burada bulunan yayla evlerinde kasım ayına kadar kalmakta, bu süre içinde yaban çileği toplayıp satmakta ve hayvancılık yapmaktadırlar. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Dokurcun yolu üzerinde ve Akyazı'ya 45 km mesafededir. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi Köyü karşısından sağa dönerek Boztepe Köyü yoluna ulaşılır.

Koordinatlar :40°32'13.9"N 30°40'46.9"E

YANIK YAYLASI

İlimizin en büyük yaylarından biridir. Sulak bitki örtüsüne sahiptir. Doğa yürüyüşleri ve dağcılık faaliyetleri için uygundur. Acelle Yaylasından 15-20 dakika mesafede olup, yayla evleri mevcuttur. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Acelle Yaylasından 15-20 dakika mesafededir.

Koordinatlar :40°31'36.2"N 30°33'58.0"E

Akyazı Belediyesi - 2016 © Network