a
444 90 54
Çağrı Merkezi
12 EYLÜL SİMGESİ TOPAĞAÇ MAHALLESİNDE BİRLİK VE BERABERLİK GECESİ

Dün gece 12 Eylül 1980 Darbe Anayasasına karşı çıkan Topağaç köyünde; Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneğince “12 Eylül’e Karşı Dik Duruşun Simgesi Topağaç, Birlik ve Beraberlik Gecesi” düzenlendi.

Gece Serdivan Yazlık Hicret Camii imam hatibi Yusuf Gezer Kuran-i Kerim tilaveti okumasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal marşı ile devam etti.

Programa katılan; Sakarya Vali yardımcısı Akyazı Kaymakam vekili Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya Millet Vekili Kenan Sofuoğlu, 25. Dönem Millet Vekili Ali İnci, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Akyazı Belediye başkanı Hasan Akcan, Akyazı Ak Parti İlçe Başkanı Feyzi Bora, Akyazı Ak parti Kadın kolları üyeleri, Akyazı ilçe Tarım Müdürü Veysel Meydan, 15 Temmuz Derneği Akyazı Şube başkanı Ali Gezer, Akyazı Mhp İlçe başkanı Ali Dertli, Akyazı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak, Akyazı Belediye meclis üyeleri, Topağaç Mahalle Muhtarı Nizamettin Kaya, çevre illerden gelen misafirler, oda başkanları, Stk üyeleri ve yüzlerce vatandaş meydanları doldurdu.

 

12 Eylül 1980'deki askeri darbesinin 38. yıl dönümünde o gün Türkiye güne tank sesleriyle uyanmıştı. Seçimle iktidara gelen hükümet devrilmiş, sokaklarda postal sesleri yankılanmıştı. Türkiye’yi tamamen değiştiren müdahale sonrasında 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişinin ‘işkenceden öldüğü’ belgelendi.

 

Programda konuşan Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya'da 15 Temmuz gecesini en ön safta yaşayan, hatta valiliğe ilk giden kişilerden biri olduğunu söyledi.

Nasibinde darbelerle mücadele etmek olduğunu anlatan Çiçekli, ailesinin Ankara Sincan'da ikamet ettiğini ve 28 Şubat'ı da orada yaşadığını belirterek, 12 Eylül'ün 38. yılında Topağaç köyünde bir etkinliğin yapılmasının anlamlı olacağına karar verdiklerini bildirdi.

 

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan; 38 yıl önce Topağaç köyünde bir tohum ekildiğine değinerek, "Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki 36 yıl sonra 15 Temmuz'da bu ülkede her taraf Topağaç oldu. 15 Temmuz'da bu millet bir ayağa kalktı. Bütün dünyaya diz çöktürdü elhamdülillah. Rabbim bu ruhu Akyazı'da, Sakarya'da, Türkiye'de ve dünyada daim kılsın inşallah. Bu ruh oldukça bu millete hiç kimse diz çöktüremez." diye konuştu.

 

15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci de eski adı Ramaslı olan Topağaç köyünün verdiği "hayır" oylarının kıvılcım niteliği taşıdığına işaret ederek, "O kıvılcım, 15 Temmuz'da darbecilerin kafasına, beynine ateş topu gibi indi. Darbe yapamadılar. Başkomutanımızın emriyle milletimiz darbeyi kabul etmedi. Biz derneğimizi kurduk. 15 Temmuz'u, 28 Şubat'ı, 1980 ihtilalini, 1971 darbesini, 1960 darbesini ve nicelerini unutmayacağız, unutturmayacağız, gelecek nesillerimize bunu anlatacağız. Bir daha bu millete hiç kimse darbe yapamayacak." dedi.

Konuşmaların ardından darbe sonrası cezaevlerinde kalan Sakarya ve Akyazılı vatandaşlara şilt takdim edilerek duygu ve düşüncelerini programa katılan vatandaşlar ile paylaştı.

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan programda geç saatlere kadar meydanı dolduran vatandaşlara yemek ikram etti.