AKYAZI’DA MOBESE ÇALIŞMASI HIZLA DEVAM EDİYOR

Kent güvenliği için çok önemli bir proje olan MOBESE sistemi çalışmaları hizla devam ediyor. 30 kez yakınlaşabilen yüksek görüntü kayıt kaliteli 45 Adet kamera Akyazı’da 18 ayrı kavşak noktasına yapılan direklere yerleştirilmeye başlanırken Akyazılıların güvenliği için Başkan Akcan MOBESE sisteminin çalışmalarını hızlandırdı.

 

 

Kent Güvenliği Çok Önemli…

 

İlçemize söz konusu MOBESE sisteminin Akyazı Belediye Başkanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği 2860 sayılı yardım toplama kanunu 6.bölüm madde 24 kalan yardımın devri bendi “ Toplanan yardımın, amacı gerçekleştirilecek miktara ulaşamaması veya amacın gerçekleşmesinden sonra bir miktarının artması halinde; söz konusu yardımlar izin veren makamlarca yardım hangi amaç için toplanmış ise o veya benzeri amacı gerçekleştirebilecek kuruluş veya kuruluşlara devrettirilir” hükmü doğrultusunda protokol gereği Akyazı Belediye Başkanlığınca yaptırılması kararı alınmış olduğundan ve Güvenli Yaşam  Akyazı Asayiş Hizmetlerini Destekleme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından yardım toplama ile ilgili uzatma talebi olmadığından, toplanan bu paranın MOBESE adı altında teknolojik çözümlerle donatılmış KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ kurulması amacı ile Kaymakamlık makamınca uygun görüldüğünden 228.755,08 TL’lik yardım Akyazı Belediye Başkanlığı hesabına aktarılmış, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan yardım çekini Akyazı Kaymakam’ı Kamuran Mustafa Ballı’dan teslim aldı.

 

 

MOBESE Sistemini En Kısa Zamanda Bitireceğiz…

 

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan “Kent Güvenlik yönetim sistemi (MOBESE) ile ilgili toplanan yardım çekini Kaymakamımızdan almış olduk, direklerin dikim işlemi ve kameraların konumlandırılması işlemleri bitirilmiş durumda, diğer işlemler ve sistemler ile alakalı ilgili firma çalışmalarına devam etmektedir. Bizde belediye olarak kendilerine destek olmaktayız. Sözleşme bedeli 863.000 TL. olan MOBESE sisteminin halkımızın güvenliği için elzem olduğunu düşündüğümüzden 15 yıldır gerçekleştirilemeyen bu çok önemli sistemi biz  geriye kalan ödenekleri kendi bütçemizden tamamlayarak Akyazı’nın istifadesine sunmak üzere en kısa zamanda bitirmek istiyoruz.”  dedi

 

 

Akyazı 18 Koldan Denetlenecek…

 

Akyazı’da kolluk güçlerinin gözü kulağı ,vatandaşın huzuru olacak olan Mobesi sisteminde 7 si hareketli olmak üzere toplam 45 adet full hd özellikli kamera ile 2 farklı noktada 4 şeritte plaka tanıma kabiliyetli full hd kameralar kullanılacak. Akyazı’nın 18 önemli kavşak noktalarına kurulacak olan sistemler Aksartepe noktasına tesis edilecek aktarım noktası üzerinden izleme merkezine aktarılacak. Sistem iletişim hataları ya da sabotajlara karşı korumalı olacak. Tüm kameralar 7 gün 24 saat hem merkezde hem de direklerde kayıt yapacak. Özellikle Batakköy ve E-5 girişlerine konulacak plaka okuma ve tanımlama kabiliyetli kameralar ile çalıntı, aranan ya da şüpheli araçları online olarak takip edilecek ve kolluk güçlerine bilgi verilecek. Kısacası Akyazı ilçemizin 18 farklı noktasına 18 polis ekibi yerleştirilmiş gibi olacak. Sistemin kurulum işlemleri tamamlanmasının ardından Akyazı’da Mobese kolluk güçlerinin gözü kulağı vatandaşın huzuru olacak.