ADIM ADIM FAKÜLTEYE DOĞRU…

Önümüzdeki aylarda Sakarya’ya kurulması YÖK tarafından karara bağlanan Orhan Bey Üniversitesi ile ilgili toplantılar ve çalışmalar devam ederken, Akyazı’ya kurulması kararlaştırılan bölüm ile ilgili istişare toplantıları da hız kesmiyor.
 

Bu amaçla;  Akyazı Belediyesi Kuzuluk ek binasında dün saat 16.30’da yapılan toplantıya Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı,  Ak Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Ak Parti İl yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Akyazı İlçe Başkanı Feyzi Bora ve İlçe yönetim kurulu üyeleri, Akyazı Oda Başkanları, Sivil Toplum kuruluşları Başkan ve yöneticileri katıldı.
 

Sakarya Orhan bey Üniversitesi Uygulamalı Sağlık Bilimleri Okulunun Akyazı’ya kurulması için bu zamana kadar Ankara ile sık sık iletişim halinde olarak görüşen Akyazı Belediyesi, Ak Parti Sakarya İl ve Akyazı ilçe teşkilatı ve yönetimi, Oda başkanları, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının çabalarının yanı sıra Orhan Bey Üniversitesinin Sakarya’ya kazandırılması ve ilçelerde de buna bağlı fakültelerin kurulması için önemli çaba sarf eden Ankara ile yapılan görüşmelerde ve çalışmalarda büyük emek veren Sakarya Milletvekili Mustafa İsen dün Akyazı Belediyesi Kuzuluk ek binasında yapılan toplantıda Sakarya Orhan bey Üniversitesi’ne bağlı Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulunun Akyazı’ya muhakkak getirileceğini ifade etti.
 

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan konuşmasında “Havası, suyu,  yemyeşil doğası, Misafirperver insanı ile güzel ve şirin İlçemiz güzelliği 4 yıllık Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulunun yapılması ile daha da taçlanacak. Sakarya Akyazı ulaşım olarak hem İstanbul’a hem de başkentimiz Ankara’ya olan yakınlık mesafesi ile gözde bir konumdadır. İlçemizin taşıdığı özelliklerle Doğa, Tarım, Turizm, Termal diyarı olarak 4 yıllık Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulunun yapılması için en uygun konumda olan ilçedir. İlçemizdeki birçok kurum ve kuruluşumuzda en başından beridir 4 yıllık Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulunun Akyazı’ya yapılması için destek veriyorlar. Jeotermal enerjimizle birlikte Sağlık, Tarım ve Turizmde ilçemiz gelişerek adeta Sağlık ve Turizm kenti olmasını ümit ediyoruz. Akyazı’mıza gelecek olan Sağlık Bilimleri Fakültesinin yanında Akyazı Kimya ve Metalurji Bilimleri Fakültesi ve Tarım, Orman, Hayvancılık ve Doğa Bilimleri Fakültesinin de kazandırılması için fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir. İlçemize bu okulları kazandırmak amacıyla bugüne kadar ve bundan sonra da emeği geçen destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı konuşmasında “İlçemize kazandırılacak olan ve onay işlemleri alınan Sakarya Orhan bey Üniversitesine bağlı 4 yıllık Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulunun yapılması ve İlçemize bu okulu kazandırmak amacıyla bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemizi her yönden kalkındıracak, ve daha da ilerilere taşımasını umut ediyorum ”dedi.

Toplantıda Sakarya Milletvekili Mustafa İsen konuşmasında “Bu güne kadar Sakarya’ya kurulacak Orhan bey Üniversitesinin en az bir veya daha fazlasının fakültesinin Akyazı’ya kurulması için konuyu yakından takip ettik. Yine benimle birlikte Akyazı’dan Belediye Başkanımız, Kamu kurum ve kuruluşlarımız il ve ilçe teşkilatımız ve onların yönetim kurulu üyeleri,  tüm Oda başkanlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın çabaları meyvesini verdi. Yüksek Öğrenim Kurulu YÖK ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde Akyazı’ya 4 yıllık Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulun gelmesi için gerekli kararı netleştirdik. Akyazı 4 yıllık Uygulamalı Sağlık Bilimleri okulunun yapılması ile Sağlık ve Jeotermal açısından oldukça gelişecek ve Sakarya’nın Jeotermal ve Sağlık kenti Akyazı olacak. ” dedi.